wtorek, 25 marca 2014

3 Kąty – nieistniejące dzieła architektury


Jedną z wielu obecnie przeprowadzanych inicjatyw koła jest projekt wystawy „3 Kąty – nieistniejące dzieła architektury”. Naszą intencją jest odtworzenie wyburzonych, bądź nigdy niezrealizowanych budynków w zupełnie nowej technologii – makiet stworzonych w procesie druku 3d. Ze względu na lokalny charakter działalności koła w pierwszej edycji projektu chcemy zająć się nieistniejącymi budynkami Łodzi. Projekt
łączy historyczne retrospekcje, z debatą na temat przeszłości i przyszłości miasta, oraz zupełnie nowe, współczesne formy prototypowania.
Wierzymy, że taka formuła okaże się nie tylko interesująca dla architektów i urbanistów, dla mieszkańców i entuzjastów naszego miasta, ale także ludzi zainteresowanych wciąż mało popularną technologią jaką jest druk 3d.
Celem projektu jest organizacja wystawy makiet, która będzie częścią odbywającego się na przełomie maja i czerwca Festiwalu – Tydzień Architektury w Łodzi.


Naszym celem jest opracowanie od kilku do kilkudziesięciu obiektów znajdujących się niegdyś w Łodzi, lub takich do których realizacji  nigdy nie doszło. Ze względu na ograniczoną ilość zależy nam na wyborze budynków wyjątkowo istotnych dla miasta i jego tożsamości. W celu jak najtrafniejszego wyboru takich budynków zwracamy się również do zewnętrznych instytucji, m.in. Biuro Architekta Miasta czy Biuro Konserwatora Zabytków.
Zależy nam na kompleksowym przywróceniu nieistniejących budowli. Stąd obok najważniejszej makiety na wystawie planujemy przedstawić historię budynków, archiwalne rysunki, fotografie, oraz autorskie opracowania.

od lewej: Gmach Filharmonii Łódzkiej, Wielka Synagoga, Pałac Heinzla (Park Julianowski)

Kluczowym  zagadnieniem  podczas  wystawy  ma  być  forma  prezentacji  przygotowanej  treści. Zdecydowaliśmy  się  na  stworzenie  makiet  wykonanych  za  pomocą  drukarek  3d.  Technologia  ta  ma niemal nieograniczone możliwości prototypowania, oraz jest szczególnie atrakcyjna dla architektów i projektantów.
Drukować w 3d można wieloma technikami. Planujemy wykorzystać tą najprostszą i najbardziej popularną czyli FDM. Osadzanie topionego materiału (FDM ang. fused deposition modeling) – to jedna z metod prototypowania 3d. Metoda ta została wynaleziona w latach 80. XX wieku, od lat 90. jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod druku 3d. Nanoszony materiał (zwykle tworzywo sztuczne) przeciskany jest przez dyszę, ogrzaną do temperatury jego topnienia. Dysza kontroluje przepływ materiału i jest przemieszczana automatycznie według instrukcji programu do generowania g-codu. Model wytwarzany jest warstwa po warstwie.

http://www.thingiverse.com/thing:35798

Jeśli chcesz nauczyć się podstaw druku w trzecim wymiarze, poznać nową technologię lub pomóc w zrealizowaniu nowatorskiej wystawy o tożsamości architektonicznej Łodzi, przyjdź na spotkanie, które odbędzie się 27 marca, o godz. 17 w Kącie!
Potrzebujemy ludzi do opracowania konkretnych obiektów i wydrukowania ich na sprzęcie, który udostępnimy i nauczymy obsługiwać. Wystawa pojawi się na Tygodniu Architektury, być może na Łódź Design Festival i innych. Jest to unikalna okazja wzięcia udziału w ciekawym wydarzeniu i poznania bliżej nowoczesnych metod druku 3d.
Spotkanie organizacyjno-rekrutacyjne posłuży przybliżeniu naszego projektu i zebraniu chętnych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy