wtorek, 26 listopada 2013

KĄTEM OKA z Karoliną i Maćkiem Taczalskimi z design lab architects

W czwartek, 28 listopada, o godzinie 18:00 w Kącie będziemy gościć Karolinę i Maćka Taczalskich – właścicieli biura design lab architects z Łodzi. Głównym tematem najbliższego spotkania będzie konfrontacja teorii z praktyką w konserwacji i restauracji zabytków. Rozmawiać będziemy o projektach High House Production Park w Essex, pałacu Poznańskich, willi Gebhardta i fabryki Silbersteina w Łodzi.


Kiedy w 2007 roku lecieliśmy na kontrakt do londyńskiej pracowni TRP Architects, byliśmy nastawieni na pracę w biurze zajmującym się nowoczesną architekturą. (...) W Londynie trafiliśmy do pracowni zajmującej się głównie konserwacją i restauracją zabytków, co zdecydowanie nie leżało wówczas w kręgu naszych zainteresowań.
Przez myśl nie przeszło nam wtedy, że wrócimy do Łodzi zafascynowani pracą przy zabytkach.
Okazało się, że wszystkie elementy, które kojarzyły nam się z projektowaniem nowoczesnych budowli, można odnaleźć w pracy przy zabytkach: innowacyjne technologie, design, bogactwo materiałów… Do tego doszła Boitowska polemika „konserwować czy restaurować?”, niemalże detektywistyczna praca przy odnajdowaniu pierwotnych funkcji, historii obiektu i ludzi z nim związanych, praca w interdyscyplinarnym zespole, misja edukowania społeczeństwa – przekazywanie historii poprzez architekturę, a także rewitalizacja w prawdziwym tego słowa znaczeniu (w projekcie, o którym między innymi opowiemy, główną rolę grają Essex girls).
Jednocześnie nie porzuciliśmy projektowania nowych budynków. Tworzymy nowoczesną architekturę i projektujemy wnętrza. Oficjalną działalność prowadzimy od 2010 roku, natomiast początki nieformalnej grupy projektowej sięgają 2005 roku.
zapraszamy,
design lab architects”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy