piątek, 25 października 2013

7.11.13 - spotkania - Mapy Teorii i Kątem Oka.

Siódmego listopada zapraszamy do KĄTa na pierwsze w tym roku akademickim spotkania inaugurujące dwa cykle - „Mapę Teorii Architektury” oraz „Kątem oka”.

Pierwszy z cykli rozpoczniemy o godzinie 17:00. W ramach tworzenia mapy teorii rozmawiać będziemy na temat architektury japońskiej ze szczególnym naciskiem na METABOLIZM.
Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w dyskusji zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonym fragmentem książki Michela Franklina Rossa „Beyond Metabolism: The New Japanese Architecture”.
Aby wczuć się w atmosferę wizji budowanych przez metabolistów warto również obejrzeć szkice i wizualizacje zawarte w ich pierwszej publikacji-manifeście „Metabolism 1960”. Zamieszczony plik to reprodukcje oryginalnego wydania znajdujące się w książce Rema Koolhaasa i Hansa Ulricha Obrista „Project Japan: Metabolism Talks...”.
Trzeci i ostatni załącznik to krótki tekst autorstwa Krzysztofa Ingardena na temat Araty Isozakiego – jego twórczości i polemice z metabolizmem. Tekst pochodzi z miesięcznika „Architektura: Murator”, egzemplarza z lutego 1995 roku.

Fragment z książki "Beyond Metabolism: The New Japanese Architecture”, Michael Franklin Ross, Nowy Jork
Fragment z książki "Project Japan: Metabolism Talks...", Rem Koolhaas, Hans Ulrich Obrist, Kolonia
Artykuł „Arata Isozaki – architekt miejsca”, Krzysztof Ingarden (Architektura: Murator 2/95)


Drugi z cykli inaugurujemy o godzinie 19:00 wykładem Krzysztofa Ingardena.
Nazwiska naszego gościa nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest jednym z najbardziej oryginalnych polskich architektów. Honorowy kolsul Japonii w Krakowie, pracował w tokijskim biurze Araty Isozakiego, z którym wiele lat później współtworzył Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Razem z Jackiem Evy prowadzi własną pracownię i jest autorem wielu spektakularnych, szeroko komentowanych projektów. O jego ostatniej realizacj – Małopolskim Ogrodzie Sztuki dowiedział się cały świat po zaskakującym zwycięstwie w konkursie portalu ArchDaily „Building of the Year 2012” w kategorii budynków o fukcji kulturalnej.

Zapraszamy serdecznie!

Teksty zamieszczone na potrzeby edukacyjne, kopiowanie ich w celach komercyjnych jest zabronione.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy