czwartek, 17 maja 2012

Komplety z teorii architektury.

Nie ma praktyki bez teorii!

Publicyści, politycy, działacze społeczni ale też np. wykładowcy, czy artyści dla zilustrowania swoich tez, nadania im mocy często używają silnie zakreślonych dychotomii. Erystyka i retoryka wymagają, by rzeczy zdawały się być albo czarne, albo białe. Takie uproszczenie przestaje się sprawdzać, jeśli chcemy mówić o szczerym podejściu do uprawianej dyscypliny, czyli - w naszym przypadku - o dobrej praktyce projektowej.

Dlatego w ramach prac Koła Naukowego Kąt organizujemy Komplety z teorii architektury. Być może niektórzy pamiętają z lekcji historii, czym były tajne komplety. Charakter naszych spotkań będzie jawny, ale  - podobnie, jak kiedyś - w opozycji do tzw. mainstreamu nauczania architektury w RP.
Osią prac będzie idea Mapy teorii architektury. Ćwiczenie to będzie składać się z czterech etapów:

0) Opracowanie wstępnego modelu mapy (czerwiec 2012) - w sumie model już opracowałem (patrz jeden z poprzednich postów), ale był on dyskutowany jedynie z Piotrkiem Kluszczyńskim - potrzebujemy świeżego spojrzenia.
1) Tłumaczenie i opracowanie tekstów krytycznych, programowych, manifestów i szerszych opracowań teoretycznych. (wakacje 2012).
2) Prezentacja tekstów na forum Kąta, ich uporządkowanie wg przyjętych kategorii mapy i równolegle dyskusja nad zasadnością przyjętego modelu. (od początku semestru zimowego 2012)
3) Digitalizacja wyników w formie serwisu internetowego (format wiki).

Czas realizacji?
Trudno powiedzieć. W sumie najważniejszym celem jest samo dyskutowanie na zadany temat, wprawienie się w argumentowaniu swoich racji i, co najważniejsze, przyswojenie materiału, który z różnych względów jest nam niedostępny (książki Aldo Rossiego, czy Roberto Venturiego do dziś nie doczekały się tłumaczeń na język polski, nasze czasopisma branżowe to zazwyczaj ilustrowane żurnale, które nie są forum wymiany myśli między architektami i krytykami).

Start?
Jutro (piątek 18.05, godz 13:00, siódme piętro)
Zapraszam!!!

1 komentarz:

  1. Uważam, że jest to doskonały pomysł, takie komplety mogą dać rewelacyjne skutki i efekty

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy