wtorek, 17 maja 2011

26.05.2011 g.16.15-23.00 30-LECIE ODSŁONIĘCIA POMNIKA KAMIENICY

Trzydzieści lat temu grupa łódzkich architektów, działająca pod nazwą Grupa urząd ® miasta, dokonała odsłonięcia Pomnika Kamienicy. Status pomnika uzyskała wówczas, ocalała z fali wyburzeń, kamienica przy Piotrkowskiej 162. Aby przypomnieć przesłanie akcji z 1981 roku oraz sprowokować dyskusję o dzisiejszej sytuacji miasta, Grupa urząd ® miasta, koło naukowe studentów architektury PŁ KĄT oraz Stowarzyszenie Fabrykancka przygotowały swoje wydarzenia z okazji trzydziestej rocznicy odsłonięcia.

Pomnik Kamienicy dedykowany był „wszystkim wyburzonym dotąd łódzkim kamienicom i tym, które zostaną wyburzone w przyszłości”. Miał na celu podkreślenie wartości przedwojennej łódzkiej zabudowy, którą od lat 50. zaniedbywano, traktując jako czekający na rozbiórkę relikt przeszłości. W skład Grupy urząd ® miasta wchodzili łódzcy architekci Marek Janiak i Włodzimierz Adamiak (dziś wykładowcy na PŁ), Zbigniew Bińczyk (autor zwycięskiego projektu w konkursie „Wielkomiejska Piotrkowska” w 2010 roku) i Wojciech Saloni-Marczewski. Łączyli oni działalność naukową z zakresu architektury i urbanistyki oraz nauk humanistycznych z niekonwencjonalnymi formami komunikacji społecznej: akcjami artystycznymi i happeningami.
Odsłonięcie Pomnika Kamienicy, ocalałej z fali wyburzeń przy okazji budowy łódzkiego Manhattanu, było jednym z najbardziej spektakularnych wystąpień grupy. Architekci chcieli zwrócić uwagę na łódzką praktykę zaniedbywania modernizacji istniejących obiektów przy jednoczesnym realizowaniu gigantycznych, kosztownych inwestycji, zastępujących zabudowę śródmieścia budownictwem z „wielkiej płyty”.
Wzorując się na schemacie państwowych uroczystości, odsłonięto zakrytą białymi tkaninami fasadę budynku i wmurowano pamiątkową tablicę. Akcji towarzyszyły teksty teoretyczne oraz bardzo wymowny manifest. Kamienica przy Piotrkowskiej 162 istnieje do dziś, wkomponowana w zabudowania Orange Plaza.

W ramach obchodów rocznicy Grupa urząd ® miasta przygotowała akcję Pomnik Kamienicy 2011, która zostanie przeprowadzana na ulicy Piotrkowskiej 58 o godzinie 16.15.

Po akcji w przestrzeni miejskiej zapraszamy do FabrySTREFY (Piotrkowska 138/140), gdzie o godzinie 17.00 zacznie się wykład Tomasza Koniora – architekta z Katowic, który konsekwentnie dąży do wpisywania swoich realizacji i projektów w istniejące konteksty, tworząc przy tym przyjazne przestrzenie publiczne.

O godzinie 19.00, również w Fabrystrefie, odbędzie się otwarcie ekspozycji prezentującej archiwalne materiały o Pomniku Kamienicy, a następnie projekcja materiału filmowego z odsłonięcia oraz spotkanie z członkami Grupy urząd ® miasta, Tomaszem Koniorem i zaproszonymi gośćmi. Tematem rozmowy będą refleksje na temat akcji z 1981, zagadnienia związane z urbanistyką i kształtowaniem przestrzeni miasta oraz aktualna sytuacja ekonomiczna, komunikacyjna i architektoniczna śródmieścia Łodzi.

Plan wydarzeń (Czwartek) 26 Maja 2011:

ul.Piotrkowska 58:

16.15 AKCJA GRUPY URZĄD ® MIASTA:
„POMNIK KAMIENICY 2011”

FabrySTREFA, Piotrkowska 138/140:

17.00 WYKŁAD TOMASZA KONIORA:
„KONTEKSTY, MIEJSCA, EMOCJE...
MIEJSKIE FASCYNACJE”
(organizator: KĄT - Koło naukowe studentów architektury Politechniki Łódzkiej)

19.00 OTWARCIE WYSTAWY:
„POMNIK KAMIENICY 1981”
(organizator: Stowarzyszenie Fabrykancka)

19.30 DYSKUSJA:
„CZY MIASTU POTRZEBNE SĄ KAMIENICE?”
(dr Włodzimierz Adamiak, Zbigniew Bińczyk, prof. Marek Janiak, Wojciech Saloni-Marczewski, Tomasz Konior, prof. Jakub Wujek oraz dr Artur Zaguła - moderator)

Zapraszają:
Grupa urząd ® miasta, KĄT koło naukowe studentów architektury PŁ, Stowarzyszenie Fabrykancka, Fundacja Ulicy Piotrkowskiej

Partnerzy:
SARP Łódź, Allmendinger, PORR Polska, Graphisoft, Labradoryt, Opus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy