Musimy nieco odczłowieczać nasze poglądy.
Robinson Jeffers, Carmel Piont
Czuję się zawsze nieco niepewnie, mówiąc o architekturze. Jako filozof, nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, spotkałem się jednak niegdyś z pomocnym tu twierdzeniem Witruwiusza, ojca założyciela teorii architektury. W "O architekturze księgach dziesięciu" Witruwiusz zaleca architektom, by wsłuchali się w nauki filozofów, jako że filozofia może uczynić z nich architektów doskonałych i wspaniałomyślnych. Witruwiusz twierdzi także, że słuchanie filozofów uwolni architektów od chciwości. Co więcej, uważa to za rzecz najważniejszą. Rzecz jasna, ta uwaga wykracza poza zakres mojego wykładu. Nigdy nie ważyłbym się domniemywać (bądź głosić), że dzisiejsi architekci są chciwi. Jednak biorę pierwsze stwierdzenie za zachętę: filozofia mogłaby mieć pewne znaczenie, gdy mowa o kwestiach architektury.
To tylko mały fragment tekstu Wolfganga Welsch'a, którego analizy i przemyślenia staną się przedmiotem akademickiej dyskusji, którą moderować będzie dr Artur Zaguła.
Zapraszamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa w Kąt-tekstach, po wcześniejszym zapoznaniu się z literaturą!
Zarówno tekst Wolfganga Welsch'a, jak również Jolanty Brach-Czainy oraz fragment książki Anne D'Alleva można pobrać z odnośnika poniżej.
POBIERZ TEKSTY
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz