Koło naukowe KĄT zaprasza na spotkanie z cyklu Kątem Oka:
Zapraszamy na spotkanie z wybitnymi projektantami – Tomaszem i Gosią Rygalik. Zgodzili się oni podzielić z nami swymi doświadczeniami, opowiedzieć o świecie designu oraz co za tym idzie…zarazić motywacją i zainspirować. Ponadto, Tomek Rygalik sprawnie obnaży pułapki designu – sytuacje, kiedy projektant balansujący na granicy pomiędzy zwariowanym artystą a zimnym konstruktorem jest wmanewrowany w gry marketingowe prowadzące do nieetycznych postaw , staje przed ryzykiem tworzenia rzeczy niepotrzebnych, designersko wystylizowanych śmieci. Będzie też czas na pytania i rozmowę z projektantami.
Kiedy?
23.04 – sobota, godzina 17:00
Gdzie?
Instytut Architektury i Urbanistyki
ul. Politechniki 6
7 piętro
Wstęp Wolny,
Zapraszamy!
Kim oni są?
Tomasz Rygalik
Projektant, wykładowca, kurator i doktor sztuki, obejmował funkcję architekta polskiej prezydencji w Radzie UE – to nadal mało, by go przedstawić. Studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej, ukończył wydział wzornictwa przemysłowego na Pratt Institite w Nowym Jorku. Po ukończeniu studiów współpracował z wieloma firmami projektowymi w Stanach Zjednoczonych, dla klientów jak Kodak, Polaroid, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, Dupont. Posada o jakiej tysiące projektantów mogłoby tylko marzyć, życie na bardzo wysokim standardzie, piękne mieszkanie na Manhattanie – to wszystko Tomasz rzucił z potrzeby… samorozwoju i cofnął się znów do statusu studenta- tym razem w legendarnej szkole Royal College of Art w Londynie. Po ukończeniu studiów uczelnia nie chciała go wypuścić- został pracownikiem naukowym w zespole badawczo-rozwojowym. W tym samym czasie założył własne studio projektowe z siedzibą w Londynie i Łodzi. Od 2008 prowadzi pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie oraz Studio Rygalik razem z partnerką, projektantką Gosią Rygalik. Współpracuje m.in. z Moroso, Noti, Profim, Ideal Standard, Siemens, Heineken czy Ikea. Od 2010 pełni funkcję dyrektora kreatywnego czołowych polskich marek meblowych, jak Comforty i Paged. Realizuje wiele projektów dla instytucji kultury m.in. Instytutu Adama Mickiewicza, Teatru Wielkiego — Opery Narodowej, Muzeum Historii Żydów Polskich, BOZAR, Zachęty, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Narodowego, Instytutów Kultury Polskiej.
Gosia Rygalik
Projektantka z prawdziwego powołania. Ukończywszy informatykę zdecydowała się zacząć od początku, od zupełnie innej strony i rozpoczęła studia na Wydziale Wzornictwa na ASP w Warszawie. Studiowała także w Danmarks Designskole. Pierwsze projektowe doświadczenia zawodowe zdobywała w Kopenhadze. Była członkiem platformy PG13, grupy studentów, realizującej projekty o charakterze eksperymentalnym, organizującej i biorącej udział w wystawach, konkursach i warsztatach projektowych, jak również projektach we współpracy z przemysłem. Podczas studiów magisterskich Gosia skoncentrowała się na food designie. Związek między jedzeniem a projektowaniem stanowi główny temat jej teoretycznych poszukiwań oraz zawodowej praktyki.