wtorek, 24 listopada 2015

25.11.15 godz. 14.15 - Otwarte spotkanie na temat przebudowy Programu Edukacyjnego w instytucie AiU.


Przypominamy o jutrzejszym, drugim spotkaniu odnośnie zmian w programie dydaktycznym IAiU. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych studentów IAiU o 14:15 na 7 piętro. Chcielibyśmy omówić semestr  po semestrze obecny program dydaktyczny i sformułować listę postulatów, gotową do przedstawienia władzom instytutu. Zachęcamy do zapoznania się z obecnym programem na stronie webdziekanatu oraz  notatką z poprzedniego spotkania.

Zapraszamy!

niedziela, 15 listopada 2015

18.11.15 godz. 14.15 - Otwarte spotkanie na temat przebudowy Programu Edukacyjnego w instytucie AiU.



Dyrekcja Instytutu Architektury i Urbanistyki po raz kolejny zaprasza studentów do współpracy przy planowanych przekształceniach programu edukacyjnego. Tematem rozważań będą nasze propozycje zmian w programie studiów - takie jak zmiany ram czasowych poszczególnych zajęć, propozycje nowych przedmiotów oraz zmiany formy już istniejących etc. Spotkanie ma służyć zebraniu opinii studentów w formie opracowanego programu zmian, gotowego do przedłożenia władzom instytutu na zebraniach Komisji Dydaktyczno - Programowej. 


Jest to dobra okazja by mieć swój wpływ na jakość kształcenia. Zachęcamy do podzielenia się swoimi uwagami zarówno odnośnie przebiegu przedmiotów w których braliście udział jak i obecnego programu studiów dla kolejnych semestrów. 

Spotkanie to jest bezpośrednią kontynuacją prac grupy studentów w ubiegłym roku akademickim, gdy powstała wstępna ewaluacja programu edukacyjnego zakończona złożeniem podania z wnioskami oraz propozycjami zmian. Akcja spotkała się z pozytywną reakcją ze strony władz instytutu i poproszeni zostaliśmy o zebranie opinii o konkretnie programie dydaktycznym - ze względu na planowane w nim zmiany.   Podanie można znaleźć pod tym adresem.

niedziela, 1 listopada 2015

W poszukiwaniu zaginionej ciągłości miasta


Zachęcamy do zapoznania się z najnowszą publikacją Muzeum Miasta Łodzi p.t. "W poszukiwaniu zaginionej ciągłości miasta". Jest to zbiór tekstów, wywiadów i transkrypcji zebranych w ramach realizacji projektu W poszukiwaniu zaginionego kwartału przeprowadzonego przez Muzeum Miasta Łodzi w 2014 roku.

Tematyka tekstów rozciąga się od  historii architektury i urbanistyki miasta, przez wpływ ww. czynników na obecny obraz Łodzi aż po współczesne zagadnienia urbanistyczne/społeczne. Publikacja, napisana w niezmiernie ciekawy sposób, gromadzi w jednym miejscu opinie (zarówno w formie wypowiedzi pisemnych jak i transkrypcji wywiadów oraz dyskusji) specjalistów, m.in: Andrzejem Owczarkiem - architektem, koneserem międzywojennego modernizmu modernizmu, Zbigniewem Bińczykiem - architektem, prezesem łódzkiego oddziału SARP, czy dr. Jacka Friedricha- historyka sztuki, badacza architektury nowoczesnej, oraz wielu innych.

Publikacja powstała przy aktywnej współpracy poprzedniego prezesa KN KĄT - Rafała Jóźwiaka.

Zachęcamy do lektury!


wtorek, 20 października 2015

Podsumowanie spotkania organizacyjnego 14.10.15

Podczas spotkania, które odbyło się w zeszły czwartek, 14.10.15 dopełniliśmy formalności związanych z działaniem Koła jak i dyskutowaliśmy nad naszą działalnością w nadchodzącym roku akademickim. Poniżej znajdziecie skrótowy opis zagadnień które omawialiśmy:

Kąt Widzenia
Opis: Kontynuacja zeszłoroczne edycji konkursu, połączonej z obchodami Tygodnia z Architekturą. Dzięki organizacji tego wydarzenia chcemy stworzyć możliwość zarówno porównania i dyskusji naszych prac dyplomowych.
Uczestnicy:
Anna Helena Służewska
Aneta Kominiak
Eryka Milik
Paulina Pawlata
Marta Muszyńska
Karina Baraniak
Blanka Turek
Agata Tracz

Warsztaty
Opis: Współpraca ze specjalistami projektowania mebli oraz projektowania komputerowego w celu tworzenia form tymczasowych. Duży nacisk kładzie się na kontakt z opracowywanym materiałem oraz efekty praktyczne warsztatów.
Koordynator: 
Aleksander Dynarek
Uczestnicy:
Magdalena Walczak vel Walczyk
Aleksandra Gołębiewska
Kacper Koman
Maria Bukowska
Aneta Kominiak
Aleksandra Józefiak
Marta Brycht
Magdalena Szkatulska
Zuzanna Kulik
Aleksandra Wójcik
Adrianna Wujek
Michał Reszetarski
Justyna Kaźmierczak
Martyna Rogozińska
Marta Muszyńska
Gabriela Polewczyk
Karina Baraniak
Paulina Pawlata
Katarzyna Stefańska

Festiwal Kół Naukowych – Stand
Opis: Zadanie polega na przygotowaniu oraz wykonaniu atrakcyjnego stanowiska reprezentującego wydział BAIŚ oraz jego koła naukowe na Festiwalu Kół Naukowych 2015.
Uczestnicy:
Kacper Koman
Maria Bukowska
Nina Wojtczuk
Marta Muszyńska
Paulina Pawlata
Karina Baraniak
Gabriela Polewczyk
Blanka Turek
Agata Tracz
Magdalena Szkatulska
Martyna Rogozińska

3 Kąty / Nieistniejące
Opis: Projekt którego celem jest stworzenie dokumentacji nieistniejących dzieł architektury Łodzi – w formie modeli stworzonych w technologii druku 3D jak i podsumowującej projekt publikacji.
Koordynatorzy:
Aleksander Dynarek
Piotr Kluszczyński
Łukasz Stawiński
Uczestnicy:
Szymon Nachała
Kacper Koman
Katarzyna Stefańska
Maria Bukowska
Nina Wojtczuk
Justyna Kaźmierczak

Kątem Oka
Opis: Cykl spotkań z architektami (i nie tylko) w formie wykładu połączonego z panelem dyskusyjnym.
Koordynatorzy:
Joanna Sikorska
Piotr Sokołowski
Uczestnicy:
Adrianna Trybuchowicz-Wojska
Zuzanna Kulik
Adrianna Wujek
Aleksandra Wójcik
Michał Reszetarski



Ostatnim punktem zebrania był wybór nowego zarządu Koła. Poniżej znajdują się wyniki głosowania:


Prezes:
Andrzej Giełzak (Andrzej.Gielzak@gmail.com)

Wiceprzewodniczący:
Martyna Wróblewska
Małgorzata Babska

Skarbnik

Anna Helena Służewska


czwartek, 1 października 2015

14.10.15 Spotkanie organizacyjne KN KĄT



Zapraszamy wszystkich członków Koła Naukowego KĄT, jak i osoby zainteresowane rekrutacją. Spotkanie odbędzie się 14.10.2015 (środa) o godzinie 14:15. Miejscem spotkania będzie nowa sala koła w aneksie na 7 piętrze IAiU (s. 701).


Plan spotkania:
- Proces rekrutacjny.
- Przedstawienie planowanych działań koła na r.a. 2015/16.
- Wybory zarządu.

Jak zawsze oczekujemy na waszą obecność i na wasze pomysły!

Zapraszamy serdecznie!

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

KĄT-TEKSTY: ADOLF LOOS 23 KWIETNIA GODZ 18




Serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu KĄT-TEKSTY dnia 23 kwietnia 2015r o godzinie 18:00. Panel dyskusyjny, moderowany przez dr hab. Artura Zagułę, obejmie tematykę wybranych esejów Adolfa Loosa ze zbioru "Ornament i zbrodnia".

teksty znajdują sie pod tym linkiem:
https://drive.google.com/file/d/0B4KpTrccVm-WbUNfVkd2ZExJYTg/view?usp=sharing

wtorek, 7 kwietnia 2015

Research Lab- wystawa projektu






Koło Studenckie "KĄT" ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych eksperymentalnymi poszukiwaniami w architekurze na wystawę projektu "Research Lab". Projekt ten działał od wakacji, mając na celu zachęcenie studentów do nietypowych działań w zakresie nowoczesnych technologii i ekologii w architekturze i projektowaniu form. W jego ramach odbywały się spotkania, dyskusje i warsztaty w Fab Lab Łódź

Projekty powstałe w ramach akcji będą wystawione w Łódzkim Domu Kultury przez dwa tygodnie od 16 kwietnia. 

Wernisaż odbędzie sie o godzinie 18. Serdecznie zapraszamy!



niedziela, 25 stycznia 2015

Nieistniejące- kontynuacja projektu

Projekt "Nieistniejące" rozpoczyna kolejną fazę działalności.








"Nieistniejące" to projekt Koła Naukowego KĄT polegający na rekonstruowaniu nieistniejących dzieł architektury za pomocą druku 3D. W formie otwartych warsztatów z udziałem ponad 50 studentów i we współpracy z autorytetami z dziedziny historii sztuki i architektury wykonaliśmy opracowanie i makiety parunastu obiektów, które pokazaliśmy na trzech wystawach (Tydzień z Architekturą, ŁDK, ŁDF), a także w telewizji i wielu serwisach internetowych.


Jednakże to nie koniec. Chcemy, by nasz projekt nie spoczął na laurach sukcesu medialnego. Planujemy dużo większą wystawę i wydanie publikacji. W tym celu zorganizowaliśmy nowy nabór chętnych do pracy nad obiektami. Oto lista zgłoszonych:


https://docs.google.com/spreadsheets/d/1S5d-uMWcO-GRWwH5sXerZyHZPuja3nrXQmJyx3gr-9s/edit?usp=sharing


Osoby z listy lecz bez przyporządkowanych obiektów prosimy o wybranie sobie któregoś z wolnych. Jeśli obiektów zabraknie, lub żaden do was szczególnie nie przemawia, możecie oczywiście znaleźć obiekt zniszczony/niezrealizowany, którego dotychczas nie było na liście. Szczególnie zachęcamy do obiektów niezrealizowanych, takich jak projekty Millo czy Kardaszewskiego.


Gdy zamkniemy listę każda grupa otrzyma jednego z organizatorów jako koordynatora swojej pracy i osobę kontaktową. Planowany termin realizowania wydruków to marzec/ kwiecień.



Obserwatorzy